AC30-500V 0.56" Voltmeter Voltage Panel Meter 220V Three-Phase 380V Universal LED Digital Display 2 Wire Red/Blue/Green Voltmeter(Green)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
AmmetersFeatures:1. Working voltage: no need to connect any power supply, two-wire system2. Two-wire voltmeter design, simple wiring and easy installation3. When there is a slight error, it can be calibrated by "fine-tuning" the potentiometer on the circuit boardSpecification:1. Measuring range: AC30-500V2. Power supply range: no additional power supply, directly use the measured voltage as the power supply, range: AC30V-500V3. Maximum input: AC500V. NOTE: Input voltages higher than 500V may be permanently damaged!4. Allowable error: ±1%;5. Input impedance > 1M ohm, refresh rate: about 300mS/time7. Display mode: three-digit "0.56" LED digital tube8. Display Color: Green/Blue/Red9. Wire length: about 20 cm, 7.87 inches10. External Dimensions: Approx: 4.8x2.9x2.2 cm 89x1.17x0.87 inchesHole Size: Approx. 4.6x2.7 cm to 1.81x1.06 inches11. Operating temperature: -20°C to 65°C
  • Ammeters
  • AC30-500V 0.56"Voltmeter Voltage Panel Meter 220V Three-phase 380V Universal LED Digital Display 2 Wire Red/Blue/Green Voltmeter